ένα site για όσους… ψάχνονται στα αθλητικά απο τον Δημήτρη Κωτσέλη

Σπάρτα Πράγας – Παναθηναικος 3-1

Posted by Sporty στο Ιουλίου 28, 2009

Του Κωτσέλη Δημήτρη

spartaΑνέτοιμος παρουσιάστηκε ο Παναθηναικός στο πρώτο του επίσημο ματς για τα προκριματικά του Champions League, καθώς χωρις να παίξει ποδόσφαιρο αξιώσεων ηττήθηκε με 3-1 απο ένα σαφώς κατώτερο άλλα πιο προετοιμασμένο αντιπάλο, με τη ρεβάνς στο ΟΑΚΑ να φαντάζει δίχως αύριο. Οι Τσέχοι προηγήθηκαν 2-0 με τη συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου, επειτα απο τραγικά λάθη της άμυνας των πρασίνων. Αμέσως μετά το δεύτερο γκολ, ο Σαλπιγγίδης κέρδισε πέναλτι, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο μοιραιός της βραδιάς Τζιμπριλ Σισέ, σημαδεύοντας ανεμικά την δεξιά γωνία, για να πέσει και να αποκρούσει ο τσέχος τερματοφύλακας. Στο β’ μέρος με την διπλή αλλαγη Λέτο – Κατσουράνη ο ΠΑΟ ανέβασε ρυθμούς και έφτασε στη μείωση του σκόρ με τον Σαλπιγγίδη, έπειτα απο σέντρα του Νίκου Σπυρόπουλου. Όμως, πέντε λεπτά πριν τη λήξη, η Σπάρτα έφτασε στην επίτευξη και τρίτου γκολ. Το παιχνίδι έληξε με τους παίκτες του Παναθηναικου να διαμαρτύρονται για την ακύρωση ενός γκολ στο τελευταίο λεπτο των καθυστερήσεων πάλι απο τον Σαλπιγγίδη. Τώρα πλέον οι πράσινοι είναι με την πλάτη στον τοίχο καθως σε 7 βράδια απο τώρα στη ρεβάνς της Αθήνας θα πρέπει να σκοράρουν τουλάχιστον δις. Οπως και να ‘χει πάντως ο σημερινος συνδυασμός εμφάνισης και αποτελέσματος θα πρέπει να αποτελέσει ένα ηχηρό καμπανάκι στα αυτιά του Τενκ Κάτε και των παικτών, καθώς το τρυφίλλι κινδυνεύει να βρεθεί εκτός στόχων απο τα τέλη Ιουλιου.